هر چند اهداف و تعاریف مختلفی برای هرس وجود دارد ، ولی در حقیقت هرس  در راستا تولید محصول اقتصادی با کیفیت بالا مدنظر میباشد .

 

زمان هرس در مرکبات :

 

زمان هرس در مرکبات برخلاف سایر درختان و سیاه ریشه آنچنان محدودیتی ندارد . بلکه باغدار در زمان مناسب که کار کمتری دارند میتوانند اینکار را انجام دهند .

 مع الوصف باید توجه داشت بهترین زمان اواخر زمستان و اوایل بهار وقتیکه خطر سرمازدگی پایان یافته و  قبل از جوانه زدن شاخه ها باید صورت گیرد . غیر از شرایط خاص نظیر بیماری ، سرخشکیدگی ، بعد از برداشت میوه شروع خواهد شد چنانچه سالزدگی در درختان وجود داشته باشد  هرس در سال نیاوری انجام شود .

لازم به ذکر است در هر زمانی شاخه ای ،  از تنه درخت رشد نماید بلافاصله آنرا هرس نموده و اجازه ادامه رشد به انان داده نشود .

 

هرس درختان مرکبات ناشی از سرما ( یخ زدگی ):

 

با وجودیکه اثرات سرما در برگها و شاخه های جوان ظرف چند روز خودش را نشان میدهند ولی اثرات منفی سرما در شاخه های مسن و قدیمی طی چند هفته و حتی یکسال ظاهر میشود. با توجه به شدت سرما و دوره سرما،  این مدت تغییر مینماید . روی این اصل بایستی منتظر ماند تا اثار سرما نمایان گردد . بهرحال این دوره 6 تا 12 ماه تجاوز نمی نماید . جهت اطلاعات بیشتر با آزمایشگاه خاکشناسی ساری تماس حاصل نمایند . 3240126-0151

 

تدابیری برای جلوگیری از سرما  در باغات مرکبات:

 

هر چند در سرمای  اخیر ( دی ماه 86 ) باغداران مرکبات در مقابل یخ زدگی  بی دفاع مانده اند ، لازم است در اتی و یا در احداث باغ جدید موارد زیر مدنظر و یا در مواقع ضروری مورد استفاده قرار دهند .

 با توجه به قابلیت زیاد استان مازندران که در تولید اینگونه محصولات دارد ،  لازم است سازمان جهاد کشاورزی با استفاده از امار هواشناسی و میزان خسارت وارده در سطح استان ، مناطقی که بیشترین خسارت را دیده اند شناسائی شوند تا در اتی برای احداث باغ پیشگریهای لازم بعمل اید .

 

در حقیقت برای جلوگیری از زیان سرما انتخاب صحیح محل احداث باغ است . چنانچه در یک منطقه خطر سرما همه ساله باشد در انتخاب واریته دراین مناطق باید دقت شود تا واریته مقام به سرما انتخاب شوند یا از انتخاب محل باغ منصرف شد . فقط اگر سرما همه ساله نبود بلکه در بعضی از این سالها این سرما اتفاق افتاد  موارد زیر برای اینگونه مناطق توصیه میشود .

 

1-    برای محافظت نهال از کلش ، پلاستیک ، مقوا استفاده و دور ان می پیچیم  .

2-   از مازوت ، روغن سوخته ماشین الات و روغنهای ارزان قیمت با استفاده از بخاریهای محلی و معمولی در باغ استفاده شود .

3-   ایجاد دود با استفاده از گاه و کلش ، لاستیک و سوزاندن آنها .

4-   با استفاده از تکنیک آبیاری بارانی .

5-   ایجاد بادشکن و جلوگیری از نفوذ بادهای سرد .

6-   استفاده از واریته های مقاوم و استفاده از پنکه های باغی .

 

با توجه به سرمای اخیر ) در مازندران و بازدیدهای مکرر برای ارزیابی خسارت وارده به درختان مرکبات و محصولات آن و همچنین برای پاسخ گوئی به سوالات بعضی از باغداران در زمینه هرس مرکبات بخصوص زمان و هرس درختانی که از سرما دچار یخ زدگی شده اند مطلبی تهیه و بوسیله سایت آزمایشگاه خاکشناسی ساری در اختیار باغداران محترم قرار گیرد .