سنندج - خبرگزاری مهر: بخش کشاورزی به دلیل گستردگی و پیوندهای قوی با سایر بخشهای اقتصادی به عنوان موتور محرکه اولیه رشد اقتصادی عمل می کند و کشاورزی سهم بالایی در جذب اشتغال کشور و تولید ناخالص داخلی را بر عهده دارد.

بخش کشاورزی موتورمحرکه جهاد اقتصادی است
سنندج - خبرگزاری مهر: بخش کشاورزی به دلیل گستردگی و پیوندهای قوی با سایر بخشهای اقتصادی به عنوان موتور محرکه اولیه رشد اقتصادی عمل می کند و کشاورزی سهم بالایی در جذب اشتغال کشور و تولید ناخالص داخلی را بر عهده دارد.

به گزارش خبرنگار مهر در سنندج، جهاد به معنی کوشش و مبارزه در عرصه های گوناگون است و این مهم از از فروع دین است و از واجبات اسلامی است و خداوند کسانی را که در راه او جهاد می کنند دوست دارد.

دشمنان اسلامی از دیرباز درصدد نابودی کامل دین الهی بوده اند و امروز نیز غرب به عنوان دشمن اول جهان اسلام همین هدف را دنبال می کند چرا که برآورده شدن آمال و مطامع خود را در نابودی اسلام می بیند، شیوه های مبارزاتی آنان که تاکنون از آنها بهره جسته اند نظامی، فرهنگی و اقتصادی بوده است و امرو شاید دیگر رویارویی نظامی کاربرد کمی داشته باشد، اما عرصه های فرهنگی و اقتصادی با پیچیدگی های خاص امروز، شگردی است که استعمارگران بسیار به آن دل بسته اند و به همین دلیل است که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود فرمودند: "از جمله اساسی ترین کارهای دشمنان ملت ما در مقابله با کشور ما مسائل اقتصادی است البته در عرصه فرهنگی هم فعالند، در عرصه سیاسی هم فعالند، در عرصه انحصارات علمی هم فعالند اما در عرصه اقتصادی فعالیت بسیار زیادی دارند".

این نامگذاری در حقیقت نمادی برای جهت دار شدن برنامه های جاری کشور در سال پیش روست البته کشور ما در طول همه سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با مفهوم جهاد بیگانه نبوده و در مقاطع گوناگون و بر حسب نیازهای روز خود جهاد علمی، سازندگی، کشاورزی و ... را به اجرا درآورده است که نمونه اصلی آن روزی است که جمهوری اسلامی ایران مورد طمع دشمنان واقع شد و با جهاد دفاعی در مقابل جهان ایستاد و دشمن را به زانو درآورد و پس از دفاع مقدس هم جهاد کشاورزی به عنوان عامل اصلی در رشد تولید کشور و بی نیاز کردن ایران اسلامی از واردات خارجی مطرح شد.

در شرایط کنونی که ابرقدرت های جهانی در مقابل بحران اقتصادی به زانو درآمده اند بیان مفهوم جهاد اقتصادی یک تفکر بزرگ و یک هدفگذاری بی نظیر محسوب می شود که می توان با بهره گرفتن از آن به توسعه و اقتدار بیشتر نظام اسلامی کمک کرد.

اقتصاد یکی از عوامل مهم توسعه کشورها به شمار می رود و توسعه اقتصادی بسترساز پیشرفت در زمینه های گوناگون است، به نحوی که شاخص های توسعه اقتصادی ارتباط مستقیمی با افزایش بهره وی و رشد کشاورزی، صنعتی و علمی دارد.

به هر حال سال 90، فرصتی برای همت مردم و مسئولان در راستای تحول عظیم اقتصادی به شمار می رود و در این میان بخش کشاورزی به عنوان یکی از بخشهای مهم اقتصاد کشور باید در این راستا تلاش وافری از خود بروز دهد تا بتواند هم بار بیشتری از زمینه های ایجاد اشتغال کشور را بر دوش بکشد و هم در ارتباط با افزایش بهره وری از منابع تولید قدم های موثرتری بردارد.

در بسیاری از کشورها بخش کشاورزی به دلیل گستردگی و پیوندهای قوی با سایر بخشهای اقتصادی به عنوان موتور محرکه اولیه رشد اقتصادی عمل می کند و کشاورزی سهم بالای در جذب اشتغال کشور و تولید ناخالص داخلی آنها بر عهده دارد، بنابراین بخش کشاورزی به طور مستقیم از طریق تولید بیشتر و افزایش صادرات به صورت غیرمستقیم از طریق افزایش تقاضا برای خدمات و کالاهای صنعتی در مناطق روستایی به رشد اقتصادی کمک کرده و در نتیجه موجب خلق فرصت های شغلی جدید می شود.

جهاد اقتصادی در بخش کشاورزی را می توان در مفاهیم زیر خلاصه کرد:

1- امنیت غذایی از طریق ایجاد خوداتکایی پایدار در تولید محصولات کشاورزی؛ هر چند هم اکنون کشور ما در بخش کشاورزی یکی از مناطق برجسته جهان است و در تولید بیش از 20 محصول جزو 10 تولید کننده عمده دنیا محسوب می شود اما در نیل به خوداتکائی در تولید بعضی از محصولات راهبردی در قالب برنامه ریزی انجام شده به منظور جلوگیری از وابستگی غذائی به خارج از کشور و تامین نیاز داخلی و کسب درآمد ارزی از مهمترین اهداف دولت و نظام جمهوری اسلامی است.

2- ایجاد درآمد پایدار و اشتغال در مناطق روستایی به ویژه به منظور ریشه کنی فقر؛ چالش اشتغال یا موضوع کار و بیکاری نه فقط یکی از مهمترین مسائل اجتماعی روز در کشور به شمار می رود بلکه به عنوان مهمترین چالش ده های آینده نیز به حساب می آید، بخش کشاورزی یکی از بخش های است که به رغم فراهم نبودن برخی از الزامات پایه ای با توجه به شرایط موجود کشور به ناگزیر باید برای مقابله با چالش اشتغال از آن مدد گرفت.

3- حفظ منابع طبیعی و منابع پایه محیط زیست؛ حفاظت از منابع آب، خاک، جنگل و مرتع به طوری که بهره برداری برای نسل فعلی و نسل های آینده را تضمین می کند و بتوان از بستر عناصر ارزشمند تولید به نحو مطلوب بهره برداری کرد.

......................

محمد ابراهیم حسن نژاد؛ رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان