محققان می گویند عملیات زراعی می تواند ترکیبات گیاهی ضدسرطان گوجه فرنگی و کلم بروکلی را افزایش دهد. به گزارش ساینس دیلی (Science Daily)، الیزابت جفری (E.Jeffery)، استاد علوم غذایی و تغذیه دانشگاه ایلینویز، گفت: ما کلم بروکلی را پیش از برداشت با ترکیبات فعال زیستی (bioactive) غنی کردیم، سپس میزان آنزیمهای ضد سرطان را در موشهایی که پودر این محصولات را خورده بودند، سنجیدیم.بالاترین میزان آنزیم در موشهایی آشکار شد که بروکلی غنی از سلنیم خورده بودند.

 میزان یکی از ترکیبات ضدسرطان بروکلیهای غنی شده با سلنیم شش برابر بروکلیهای معمولی بود. همچنین این بروکلی در کبد فعالتر بود و سطح فعالیت زیستی آن از همه مواد غذایی مورد آزمایش بیشتر بود.دکتر جفری گفت: کلم بروکلی و خانواده Brassica در کنارسیر و دیگر اعضای خانواده Allium از نظر داشتن یک آنزیم که این گیاهان را قادر می سازد مقدار زیادی سلنیم ذخیره کنند، منحصر به فرد هستند.بدن ما به مقدار معینی سلنیم احتیاج دارد، اما بخشهای وسیعی از جهان به ویژه قسمتهایی از آمریکا و چین در خاک خود مقدار اندکی از این عنصر را دارند.

دکتر جفری در حال حاضر سرگرم تحقیق دیگری است تا معین سازد آیا ترکیبات سلنیم به طور مستقیم سبب افزایش فعالیت زیستی می شوند یا سلنیم به طور غیرمستقیم با هدایت ساخت ترکیبات زیستی جدید (موسوم به glucosiolates) فعالیت می کند وی قبلا نشان داده بود خوردن پودر گوجه فرنگی و کلم بروکلی از خوردن تنها گوجه فرنگی یا تنها کلم بروکلی در کاهش سرطان پروستات موثرتر است.وی و همکارانش در صدد یافتن راههای افزایش این ترکیبات فعال زیستی در مواد غذایی هستند.گوجه فرنگی غنی شده با کاروتنوئید نیز از گوجه فرنگی معمولی یا غنی شده با لیکوپن فعالیت زیستی بیشتری داشت و خواص ضدسرطانیش بالاتر بود.کاروتنوئیدها رنگدانه های گیاه ساختی هستند که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.یک قاعده تجربی این است: هر چه گوجه فرنگی روشن و شاداب تر، میزان کاروتنوئید آن بالاتر.جفری گفت: این تحقیق نشان می دهد که با عملیات زراعی (بدون نیاز به مهندسی ژنتیک) مثل افزودن سلنیم به خاک می توان ترکیبات فعال زیستی محصولات را افزایش داد.کشاورزان از قدیم همواره دغدغه عملکرد داشته اند تا ترکیبات غذایی محصولات. اکنون محققان به این پرسش که آیا می توان محصولات مغذی تری کشت کرد، پاسخ مثبت می دهند./

منبع:http://www.koaj.ir/news/show_detail.asp?id=6409