رییس سازمان حفظ نباتات گفت: سیستم مانیتورینگ سموم سازمان حفظ نباتات در حال راه‌اندازی است كه بتوان همه سموم را از زمان واردات یا تولید تا زمان مصرف رد‌یابی و به صورت آنلاین كنترل شود.

به گزارش خبرنگار كشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رضا فتوحی _ رییس سازمان حفظ نباتات _ امروز در جمع خبرنگاران به مناسبت پایان سال زراعی 89 _ 90 و آغاز سال زراعی 90_91 اظهار كرد: در حال حاضر بیش از 94 درصد امنیت غذایی داریم و حفظ نباتات به معنای افزایش تولیدات كشاورزی و امنیت غذایی كشور است كه اگر بتوانیم همه عوامل حفظ نباتات را به‌كار گیریم، می‌توانیم 30 تا 40 درصد افزایش تولید محصولات كشاورزی داشته باشیم.

به گفته‌ی وی، مصرف سموم شیمیایی توسط كشاورزان كاهش یافته و در سال گذشته 19 هزار و 500 تن رسیده است.

فتوحی با اشاره به این‌كه استفاده‌ی بهینه از سموم و همچنین جایگزینی سموم كم‌خطر سیاست‌ بخش كشاورزی است، گفت: امسال پنج نوع سم پرخطر (حدود سه هزار تن) از چرخه‌ی مصرف خارج و سم بیولوژیك جایگزین آن شده است.

رییس سازمان حفظ نباتات كشور با اشاره به این‌كه طی هشتاد سال گذشته هفت عامل بیولوژی شناسایی شده بود، گفت: در سال جاری این میزان به 18 عامل رسیده است و برای اولین‌بار در كشور 350 هكتار از اراضی كشاورزی اردبیل و بیله‌سوار به روش غیرشیمیایی مبارزه‌ی هوایی شده است. همچنین برای كاهش مصرف سموم شیمیایی 737 هزار هكتار مبارزه غیرشیمیایی انجام شده و 300 هزار هكتار مبارزه بیولوژیك در 14 محصول اجرایی شده است.

فتوحی درباره‌ی واردات سموم تقلبی به بازار و نارضایتی كشاورزان اظهار كرد: سیستم مانیتورینگ سموم سازمان حفظ نباتات در حال راه‌اندازی است كه بتوان همه سموم را از زمان واردات یا تولید تا زمان مصرف رد‌یابی و به صورت آنلاین كنترل شود.

وی افزود: در حال حاضر بخش كمی از سموم كشاورزی به صورت قاچاق وارد كشور می‌شوند كه از نیروی انتظامی درخواست شده كه پیگیری و برخورد در این زمینه داشته باشند.

به گفته‌ی فتوحی، همه سمومی كه با مجوز وارد كشور می‌شوند پس از آزمایش اجازه ترخیص و توزیع می‌گیرند و حدود سه هزار مركز فروشندگی سهم در كشور وجود دارد كه تحت نظارت سازمان نظام مهندسی و اداره حفظ نباتات استان‌ها است.

به گفته رییس حفظ نباتات كشور 268 قلم سم در كشور مصرف می‌شود كه حدود هشت درصد آن پرخطر و هفت درصد متوسط خطر و 63 درصد از سموم مصرفی در بخش كشاورزی كم‌خطر هستند.

فتوحی خاطرنشان كرد: طبق قانون برنامه‌ی پنجم توسعه تا پایان این برنامه باید 25 درصد از سطوح مبارزه با آفات كشاورزی به روش مدیریت تلفیقی آفات انجام شود و 35 درصد از مصرف كود باید به سمت مصرف كودهای بیولوژیك باشد.

منبع:http://www.ariansteel.com/AllFolders/News/IndustryNewsDetailes.jsp?NewsID=78134&GID=1